BIAŁY DZIEŃ

Biały dzień.

„Przyszła do nas zima biała, ulepiła nam bałwana,

a śnieżynki wirowały, zimę nam zaczarowały…”

Integracyjne, kolorowe witanie pór roku to jedno z zadań w naszym przedszkolu na ten rok. Tym razem odmienny termin wspólnego witania kolejnej pory roku – zimy pozwolił spojrzeć na nią zupełnie z innej strony.

30.01.2024 r. obowiązywał w całym przedszkolu biały kolor ubrania. Wszystkie grupy zebrały się w sali III. Spotkanie poprowadziły Śnieżynka Dorotka i Zimowe Nutki Justynka i Natalka. Po wyjaśnieniu nazwy Biały dzień uroczyście zawieszono w sali portret Pani Zimy.

Zimowe Nutki w zabawie muz.-ruch. „Cześć” rozgrzały dzieci ciepłym, muzycznym powitaniem.

Śnieżynka Dorotka poprowadziła zabawę tematyczną „Jaki to zawód?” i zaprosiła na salę panią Magdę kucharkę. Dzieci dowiedziały się od niej, dlaczego kucharka ubiera się na biało i na czym polega jej praca.  Dzięki przeczytanej bajce „Pani Zima”, dowiedziały się także, że śnieg pada, gdy w krainie Pani Zimy trzepane są poduszki, zrozumiały jak ważna jest pracowitość, ale też przebaczenie i danie komuś drugiej szansy.

Niespodzianką od pani Magdy było kuchcikowo czyli zimowa, karnawałowa przekąska „Śnieżna fantazja”, którą dzieci, z przygotowanych składników „śnieżnej masy” i krakersów miały przygotować same.

Zimowe Nutki poprzez inscenizację piosenki  „Zimowe zabawy” i „Zimowe ubrania” przypomniały dzieciom o ciepłym, zimowym ubraniu, a list od Pani Zimy określił zasady  bezpiecznych zabaw na śniegu.

Dzięki Zimowym Nutkom spełniło się także marzenie Śnieżynki, która chciała choć na chwilę znaleźć się w Krainie Pani Zimy. Było to możliwe w zabawie muz.-rytm. „W krainie lodu”.

Przygotowanie w swoich salach zimowej przekąski i obejrzenie filmiku edukacyjnego „Bezpieczne ferie zimowe” zakończyło w przedszkolu zimowy dzień.