W ŚWIECIE PSZCZÓŁ

W świecie pszczół

Z przyrodą zgodnie żyj, w powietrzu, lądzie oraz wodzie, bo każdy serce musi dać kochanej swej przyrodzie. Wszystko co fruwa i co śpiewa i to co pływa, rośnie i dojrzewa, słońce, powietrze, ziemia, woda zaczarowana to przyroda.

24.05.2023 r. dzieci z grupy III wybrały się do Biblioteki Powiatowej na spotkanie zorganizowane w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Tematem przewodnim był „Świat pszczół”. Wiersze o pszczołach czytali: pszczelarz z Trzcinicy- pan Jaromir Talar, dyrektor Przedszkola Samorządowego nr 5 -pani Barbara Stryjakiewicz i weterynarz  pan Maciej Sroka. Goście zadawali też dzieciom zagadki, które nawiązywały do wiosennego świata przyrody. Pan Jaromir w bardzo ujmujący, obrazowy sposób podzielił się swoim doświadczeniem pszczelarskim, zdradził tajemnice swego zawodu. Wyjaśnił dzieciom, że współczesny pszczelarz zajmuje się pozyskiwaniem naturalnego miodu oraz innych produktów z ula: pyłku, pierzgi, mleczka i wosku pszczelego, propolisu. Najpierw musi jednak zadbać o to, aby pszczoły miały odpowiednie warunki do życia. Pokazał więc prawdziwe pszczoły, ubranie pszczelarza, ul, obdarował kolorowanką pszczoły, czym wzbudził ogromny entuzjazm dzieci.

W podziękowaniu Panu Jaromirowi dzieci zaśpiewały piosenkę i powiedziały wierszyk o przyrodzie. Pan Jaromir gdy podzielił się swoją pasją, wręczył dzieciom pamiątkowy kubek z napisem „Przyjaciel pszczół”.

Jak powiedziały dzieci po powrocie do przedszkola, teraz rozumieją, dlaczego opiekun ich grupy Kubuś Puchatek, tak bardzo lubi miód.