WIELKANOCNE ZWYCZAJE - wizyta w Bibliotece Samorządowej

Data:

Najradośniejsze Święta

To na Wielkanoc, to na Wielkanoc,

najradośniejsze ze wszystkich świąt,

święconką pachnie i ciastami,

gości znów będzie pełen dom.”

Dnia 29.03.2023 r. dzieci z grupy III udały się do biblioteki na zajęcia „Wielkanocne zwyczaje”, przygotowujące do zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Już przy wejściu, na schodach zostały przywitane przez „skrzata”, który przypomniał im, że wkraczają w zaczarowany świat książek.

Pani bibliotekarka - Agata Moska rozpoczęła spotkanie od przeczytania bajki „Wielkanocna opowieść”, w której wplatane motywy świąteczne były kanwą do zrozumienia, że sens tych Świąt to przede wszystkim pojednanie, pokój w sercach, miłość, rodzina. Wyjaśnione zostały świąteczne symbole: min. palma wielkanocna, święconka, pisanka, zajączek, mazurek, babka oraz zwyczaj polewania wodą czyli śmigus-dyngus. Dzieci miały też okazję układać świąteczne puzzle.

Najwięcej radości sprawiło im jednak, gdy Pani Agata przebrała się za zajączka i zadawała świąteczne zagadki. Każda poprawna odpowiedź była nagradzana aplauzem zajączka, który podnosił do góry swoje uszy. Dzieci odwdzięczyły się zajączkowi recytacją wiersza „Wielkanoc” i spontanicznie poprosiły go o wspólne, pamiątkowe zdjęcie.Script logo